Herkese selamlar. Buraya yazmayalı bir yıl olmuş.

Umarım bu yazıyı okuyan herkesin keyfi yerindedir. Benim keyfim bir süredir fena halde kaçıktı ve bu nedenle kendi içimde kaybolmuş gibiydim. Bu geçtiğimiz son bir yılda kendime ve hayata dair bambaşka şeyler öğrendim. Bulutların üstüne çıktığım zamanlar da oldu, geceleri ağlamaktan gözlerimin ağrıdığı zamanlar da. Anlayacağınız acı tatlı bir sürü anı biriktirdim. Bazı kırgınlıklar dışında çoğu geride kaldı şimdi.

Yanlış anlaşılma olmasın, bunca zamandır yazmama nedenim biraz zaman ayıramamakla, biraz hangi konu üzerine yazacağımı bilememekle ilgiliydi. Kısaca bahaneler ürettim diyebiliriz.

Bu geçtiğimiz bir yılda Avrupa Birliği projemizi sonuçlandırdık. Öğretici ve zaman zaman yorucu bir süreçti. Aynı zamanda bazı etkinliklere ve konferanslara kimi zaman dinleyici kimi zaman konuşmacı olarak katılma fırsatım oldu. Bunlardan birkaçı SIU 2018, Kodla 2018, Python Saatleri, DjangoCon Europe 2019, Özgür Yazılım&Linux Günleri 2019 gibi. Teknik, pratik ve sosyal açıdan faydalı birçok şey öğrendim. Lisans derecemi aldığım yani Marmara Üniversitesi’ndeki öğrenci arkadaşlara mezuniyet sonrasında neler yaptıklarımı anlattım. Benim için bambaşka bir deneyimdi. Bunların yanı sıra tekrar spora başladım. 1,5–2 aydır düzenli olarak haftada iki kere koşuyorum. Çok yakın zamanda koşuyla ilgili doğru bildiğim bazı yanlışları öğrendim. Bir de Yoga’ya başladım. Bilgisayar mühendislerinin bir anlamda makus kaderi olan saatlerce bilgisayarın başından kalkılamıyor olmasının acısını vücudum daha fazla çekmesin diye (ağrı sızı hissettiğimden değil bu konuya açıklık getireyim) vücudumu esnetmeye ve rahatlatmaya karar verdim. Şimdilik haftada iki kez falan yapıyorum, yoga’da daha çok yeniyim. Pek yakında çoğunu sizinle paylaşıyor olacağım. Buraya bunları yazarak aynı zamanda kendime de söz veriyorum.

Unutmadan şu sıralar doktora yeterlilik sınavına hazırlanıyorum. Aynı zamanda kendi doktora araştırma konumla da aktif olarak ilgileniyorum. İyi dileklerinize talibim :)

Artık pistlere geri dönüyorum. Yakında görüşmek dileğiyle.

Kocaman sevgiler.

Teşekkür: Zor zamanlarımda varlıklarıyla bana iyi gelen arkadaşlarıma gönül’den teşekkürler. Onlar kendilerini biliyor. İyi ki varsınız!

@Boğaziçi Üniversitesi

Ph.D. Cand. in CmpE @Boğaziçi University. #ai #privacy #uncertainty #ml #dl #running #cycling #she/her https://www.cmpe.boun.edu.tr/~gonul.ayci/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store