Gauss’un evlenme teklifi

Olmasalardı belki de böyle olamazdık dediğimiz ne çok bilim insanı var öyle değil mi?

Hiç şüphesiz Carl Friedrich Gauss nnlardan biri. Matematiğin prensi olarak anılan ve kolay kolay kimseyi övmeyen Alman Matematikçi. Kendisinden doktorasını almış olan Riemann’ın doçentlik tez jurisinde yer almış (juri başkanlığı yapmış), sunum sonrası Wilhelm Weber’e Riemann’ın sunumundan “Verimli, mükemmel, yüce bir yaratıcılık” şeklinde bahseden, disiplinli ve yeri geldiginde hak edeni öven bilim insanı.

Ama inanıyorum ki bu başarılar bir yana ilk eşine yazmış olduğu mektup bizleri kendisine ayrıca hayran bırakmıştır. Evet, bu yazımın amacı henüz denk gelmemiş olanlar ile bu mektubu paylaşmak. Matematikçilerin şairane tarafına şahit olduğumuz en güzel örneklerden diyebilirim. Hikayenin devamı ve Johanna Osthoff’un yanıtını merak edenler için Matematik Dünyası dergisine bekleriz, mektup.

Benim gerçek dostum,

Bugüne kadar uygun bir ortam bulup size dökemediğim kalbimi yazarak dökmemi mazur görün lütfen.

Sizin o kendini herkese belli etmeyen meleksi erdemleriniz ve bu erdemlerin gerçek bir aynası olan soylu yüzünüz için bir kalbim olduğunu söylememe izin verin. Siz, ey sevgili alçakgönüllü ruh, kibirden o denli uzaksınız ki değerinizin ayrımında bile değilsiniz, ilahların sizi nasıl cömertçe ve titizlikle donattığını bilmiyorsunuz. Ama kalbim sizin değerini biliyor ve buna zor dayanıyor. O, çok uzun zamandır size ait. Onu reddetmezsiniz değil mi? Siz de kalbinizi bana sunar mısınız? Sevgili insan, size sunduğum bu eli tutacak mısınız ve bunu seve seve yapar mısınız? Benim mutluluğum bu sorunun yanıtına bağlı. Çünkü size şimdilik zenginlik veya şaşaa vaat edemem. Fakat sevgili insan, sizin güzel ruhunuz hakkında yanılmış olamam — siz de zenginlik ve ihtişama eminim ki benim kadar kayıtsızsınz. Yine de, gelecekten beklentilerimi hesaba katmazsak bile, tek başıma gereksindiğimden fazlasına ve iki genç insanın kaygısız ve hoş bir hayat sürmesine yetecek kadarına sahibim. Sıcacık bir sevgiyle dolu ve içten bir kalp size sunabileceğimin en iyisidir.

Bu kalbin sizi tamamıyla tatmin edip etmeyeceğini, aynı içten duygularla karşılık verip veremeyeceğinizi, benimle el ele kanaatkâr bir hayat yolculuğuna çıkıp çıkamayacağınızı sorun kendinize sevgili dostum, ve kararınızı çabuk verin.

Kalbimdeki tutkuyu bu sanatsız ama dobra sözlerle size sundum değerli insan. Bunu bambaşka türlü de yapabilirdim. Cazibenizin resmini çizebilirdim — ki bu tamamen gerçekleri yansıtsa da siz bunu iltifat olarak kabul ederdiniz; tutuşan renklerle size olan aşkımın resmini çizebilirdim — ve elbette bunun için sadece kalbimi dinlemek yeterli olacaktı — siz arzularımı kabul veya reddettikten sonra beni bekleyen mutluluğu veya üzüntüyü tarif edebilirdim. Ama bunu yapmak istemedim. Bu yüzden benim bu bencil olmayan aşkımın saflığından kuşku duymayın. Kararınızı etkilemek istemiyorum. Hayatınızın bu en önemli meselesinde, dışardan düşüncelerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Benim mutluluğum için kendinizi feda etmemelisiniz. Kararınıza yön verecek olan sizin kendi mutluluğunuz olmalı. Evet dünyanın en değerli varlığı, sizi o kadar çok seviyorum ki, ancak benim olmanız beni mutlu edebilir, eğer siz de isterseniz elbet. En sevgili, kalbimin ta içini size açtım; kararınızı heyecan ve korkuyla bekliyorum. Tüm kalbimle,

C.F. Gauss

Büyük insanlara kocaman saygı ve özlemle,

Sevgiler.

Kaynaklar:

  • Gauss’un evlenme teklifine sayılarında yer veren MD ailesene ve çevirisini yapan ve derleyen Tülay Dikenoğlu’na çok teşekkürler.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store