Ey 2020! Sen mi büyüksün yoksa sen mi?

Yılın şöyle bir değerlendirmesinin yapıldığı içeriklere denk geliyorum. 2020 deyince aklıma gelenleri burada özetlemeye çalışayım. Hazırsanız sizleri Gönül’ün 2020'sinde yolculuğa çıkarıyorum 💫

@ Kalamış
  • Koşularımı bırakmadım ve pandemiden ötürü bisiklete daha sık bindim. Bisikletlerken İstanbul’un daha önce hiç farketmediğim doğa(l) güzellikleriyle karşılaştım ve özellikle koşu yaparken gökyüzünün keyfini çıkardım.
@ Hipo. PyCon Turkey 2020 ekibinin bir kısmı. Yurt dışındakilere de çok kocaman sevgiler, selamlar 🤗
  • Bu yıl, biri kadın, diğeri de erkek olmak üzere frekansımın uyuştuğu iki süperli insanla tanıştım. İyi ki varmışsınız ve hoş geldiniz hayatıma! 😉
    (isim vermicem, umarım bu metni okurlar ve kendilerini tahmin edebilirler :D hint: birinizle koşarken, diğerinizle de bir doğum gününde ilk kez f2f görüştük)
Şekil A.3.5.11: @ TETAM, Kandilli Kampüsü
  • 2020 Avrupa Yapay Zeka konferansının Privacy’le alakalı workshop’ında sunum yaptım. Bir de konferansa gönüllü öğrenci olarak destek verdim. Her ikisi de çok öğretici deneyimlerdi.

Sıra geldi bam bam bam yorumlara :D Ağlamak yok. Geliyooo 😬

[Öz eleştiri 1] Doktora çalışmalarım konusunda daha azimli olabilirdim. Valla iğne çuvaldız ne bulduysam hepsini bu konuda kendime batırıyorum. Kimi zaman bir süreliğine de olsa performansım çok düştü. Daha iyisini yapabileceğimi bildiğimden ötürü öyle geçen zamanlarım için gerçekten üzülmekteyim. Makale yazma konusunda da daha atik olmalıyım. Kuşlar uçuyor, hayat kısa, Ph.D. uzun olmasın, aman dikkat :D

[Öz eleştiri 2] Sevgili Gönülcüm, lütfen ama nolur ‘şu işi de alayım, bu şunu düzene koyar’ kafasına bir daha girme. Bir ara fenalık geçirip kucağındaki karpuzların hepsini birden yere düşürüyordun. Deneyimlemen bir yandan iyi oldu, üzerine iş alma konusunda artık fully gerçekçi oldun :)

[Öz eleştiri 3] Oldukça az sayıda kitap okudum. Malesef kitap okuma konusunda kendimi motive edip bu konu üzerine düşünmedim. Herhangi bir aksiyon alma gayretinde bulunmadım.

[Öz eleştiri 4] Sosyal medyada çok fazla zaman geçirdim. Belki de benim gibi extrovert insanlar pandemi sürecinde bu şekilde bir davranış modeli sergiledi ancak otokontrolü sağlama konusunda müdehalede bulunabilirdim.

[Öz eleştiri 5] Bazı maillerime hiç dönüş yapamadım. Kimi zaman çok yoğundum, kimi zaman da hemen cevaplanamayacak bir emailin başına tekrar oturup cevap yazasım gelmedi, bazen de unuttum.

[Öz eleştiri 6] 2020 yılında neredeyse tüm tweet’leri Türkçe attığım için muhtemelen yabancı arkadaşlarım mevzulara hakikaten yabancı kaldılar. Eskiden olduğu gibi EN ve TR dillerini kullanmaya gayret edebilirdim.

[Öz eleştiri 7] Ya ben önceden yazar yazar yayınlardım. Bu yıl hem az yazdım hem de yazdıklarımın çoğunu yayınlamadım. Bu platform aracılığıyla yaptığım bilgi paylaşımımda bir azalma olduğu aşikar. Ne yapacağını biliyorsun Gönülcüm :)

Belki sizler de zihninizde veya yazıya dökerek kendi özelinizde benzer bir analizde bulunmak isteyebilirsiniz. Sonuna gelmişken bu yazı hakkındaki düşüncemi paylaşayım. İyi ki yazdım. Şimdiden tozlanmış bu yıla dair olan anılar. Muhtemelen henüz hatırlayamadığım şeyler de var. Zihnimde klasörü oluşturdum, birkaç gün açık kalsın bakalım neler eklenecek :D

Hepimize iyi seneler sevgili okuyucu 🎄 Aklen, ruhen, vücuden, fiziken … Her türlü sağlıklı, sevdiklerimizle vakit geçirebildiğimiz ve eğlencesi bol olacak olan yeni bir yıla girmeye hazırlanıyoruzdur umarım 🙏🏼 Seneye görüşürüz 😜

[Özel teşekkür] 2020 yılının farklı farklı dönemlerinde muhtemelen hepimiz zorlandık. Bu zor senede bana en iyi gelen şeylerden biri doktora danışmanımın anlayışlı olmasıydı. Hocam, bu satırları okuyabilirseniz eğer, size içtenlikle teşekkür ettiğimi bilin isterim 🙏🏼 Anlayışlı hocalar iyi ki varlar!

Ph.D. Cand. in CmpE @Boğaziçi University. #ai #privacy #uncertainty #ml #dl #running #cycling #she/her https://www.cmpe.boun.edu.tr/~gonul.ayci/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store