Doktora başvuru süreci üzerine birkaç dipnot

Herkese selam.

Şu sıralar hem akademi hem endüstrideki arkadaşlar için çok yoğun bir dönem. Bazılarımızı ise kabul alma stresi sarmış durumda. Evet her okulun başvuru tarihi değişiklik gösterse de Yüksek Lisans (Master) ve Doktora (Ph.D.) başvuruları başladı. Bu yazımda, doktoraya başvuru sürecimde okulun kendi sitesinde paylaşmış olduğu bilgilere ek olarak, benim sekreterliği arayıp netleştirmeye çalıştığım evraklardan (hatırladığım kadarıyla) ve mülakatta edinmiş olduğum deneyimlerimden birkaç dipnot paylaşmaya çalışacağım.

Varsayıyorum ki yüksek lisans yada doktora yapmaya karar verdiniz. Şimdi sıra geldi nerelere başvurmak istediğinize. Ben Boğaziçi Üniversitesi’nde doktoramı yapıyor olduğum için bu yazımda Boğaziçi Üniversitesi’nin sürecinden bahsedeceğim.

Öncelikle Boğaziçi Üniversitesi’nin Adaylar sayfasında çok iyi hazırlanmış içerikten gerekli bilgilendirmeleri okuyup, bilgi sahibi oluyoruz. Mesela şu sıralar 2017/2018 Bahar yarılı için başvuru dönemindeyiz. Başvuru için gerekli belgeleri yine bu sayfada bulabilirsiniz. Listeleyecek olursak;

 • İngilizce dil yeterlik belgesi
 • Lisansüstü eğitim giriş sınav sonuçları (ALES/GRE/GMAT)
 • Doktora Programına başvuranlar için YDS/ÜDS/KPDS
 • Diploma veya mezuniyet belgesi
 • Disiplin sicil belgesi
 • Resmi transkript
 • Referans mektubu
 • Amaç yazısı (Statement of Purpose)
 • Özgeçmiş
 • Başvuru ücreti

Benim ilk değinmek istediğim konu dil yeterlilik şartı. Eğer Boun öğrencisi iseniz okul, mezun olduktan iki yıl sonrasına kadar dil yeterlilik şartını sağladığınızı kabul ediyor. Diyelim ki benim gibi Boğaziçi’ne farklı bir üniversiteden başvuruyorsunuz. O zaman dil şartını sağlamanız gerekiyor. Benim öğrendiğim kadarıyla hem YÖK’ün ve hem de okulun dil şartını sağlamamız gerekiyor.

Doktora programlarına başvuracak adayların Senato tarafından kabul edilen İngilizce dil yeterlik sınavlarına ilave olarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği uyarınca KPDS/ÜDS/YDS’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan, yabancı uyruklu öğrenciler için ana dilleri dışında yönetmelikte belirtilen dillerin birinden KPDS/ÜDS/YDS’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almaları gerekmektedir.

Buna ek olarak Boğaziçi’nin dil şartını sağlamanız içinde TOEFL, IELTS, yada Boğaziçi’nin kendi sınavından istenen min. skorları elde etmeniz bekleniyor. Ben TOEFL skoru almıştım. Ancak TOEFL için genel skoru tutturup Writing’ten 21 almıştım, Boğaziçi’nin Writing sınırı ise 22. Bunun için Boğaziçi YADYOK’ün yapmış olduğu yani kendi sınavının sadece Writing kısmına girerek yeterliliğimi almıştım. Yani TOEFL, IELTS, yada BUEPT/BÜYES sınavlarının herhangi birinden dil yeterliliğinizi alabilirsiniz. BUEPT sınavı Reading, Listening ve Writing’ten oluşuyor. Speaking yok. Ücreti de TOEFL ve IELTS’e nazaran çok daha uygun. Bu nedenle Boğaziçi’nin dil sınavına girmeyi tercih edebilirsiniz.

Diğer aşamaları atlıyorum çünkü yukarıda referans gösterdiğim web sitesini takip ederek kolaylıkla gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu sürecin en heyecan verici anı (bence) mülakat günü. Ben Bilgisayar Mühendisliği’nin mülakatına katıldığım için bundan bahsetmeye çalışacağım. Duyduğum kadarıyla Yüksek Lisans için mülakat daha farklı oluyor. Onun hakkında Boğaziçi’nde herhangi bir deneyimim olmadığı için ondan bahsetmeyeceğim.

Mülakatta daha önceki çalışmalarınızla alakalı sorular yöneltiliyor. Mülakatımızı seminer odası gibi bir yerde yapmıştık. Odada sanırım 15–20 hoca vardı. Bir kere bu beni çok mutlu etmişti. Aralarına katılacak olan doktora öğrencileri için vakitlerini ayırıp birçok hoca gelmişti. Mülakat dili İngilizce oluyor. İlk olarak kendinizi tanıtmanız isteniyor. Başvuru evrakları arasında teslim ettiğiniz amaç mektubunuzu (statement of purpose) ve cv’nizi mülakat gününe kadar hocalar okumuş oluyor. Yavaş yavaş muhabbet başlıyor. Hatırladığım kadarıyla benim mülakatımda konuşulan ana konular; tezim, yayınım, yayınımın hangi konferansta sunulduğu (yayının sunulduğu uluslararası konferanstan da bahsetmiştim), hangi hoca ile çalışacağım… Tezimle alakalı sorular soruldu. Daha evvel üzerine kafa yormadığım çok güzel (future direction olabilecek) sorular geldi. Başvurularda benim öğrendiğim kadarıyla esas olay başvurduğunuz üniversitede bir hoca ile daha evvelden gidip konuşmanız ve anlaşmanız. Zaten amaç mektubunuzda bunu belirtiyorsunuz. Sonuçta diyelim ki siz network çalışacaksınız ama o okulda network çalışan kimse yok yada network çalışan hoca yeni öğrenci almak istemiyorsa (kabul alsanız dahi) kiminle çalışacaksınız? Bir de sanırım bir yerde çalışıp çalışmadığım sorusu yöneltilmişti, ben zaten tam zamanlı doktora öğrencisi olmak istediğim için aklımda kalmamış, bu sorunun sorulup sorulmadığından çok emin değilim.

Bazı belgelerinizi (Ales, dil sınavı gibi) mülakattan sonra kabul alınca da getirebiliyorsunuz. Yani bu gibi eksik evrak ile başvurunuzu yapabiliyordunuz. Sınav skoru hazır olmayanlar için bence önemli bir ayrıntı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne karşı “zaten Boğaziçi sadece kendi öğrencisini alıyor, kendi Cumhuriyetini kurmuş” şeklinde genel bir algı mevcut. Ne mülakat sürecinde ne de bu kurumda eğitim alırken, bu veya benzeri bir düşünceye kapılacağım bir olay deneyimlemedim. Eğer çalışmak istediğiniz bir hoca var ise şansınızı denemenizi naçizane tavsiye ediyorum. Burada not ettiğim birkaç şeye hazırlık yaparak mülakata girmeniz umuyorum ki faydalı olacaktır.

Not:

 • Sorularınız olursa yorum olarak bırakırsanız yada benimle bir şekilde irtibata geçerseniz bildiğim ve hatırladığım kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.
 • Bu konu hakkında bir yazı yazmak aklımda yoktu ancak Taylan Cemgil hocanın başvuru süreci ile ilgili yanıtını Quora’dan okuduktan sonra ben de kendi deneyimimden birşeyler paylaşmak istedim. Taylan hocaya çok teşekkür ederim.

Ph.D. Cand. in CmpE @Boğaziçi University. #ai #privacy #uncertainty #ml #dl #running #cycling #she/her https://www.cmpe.boun.edu.tr/~gonul.ayci/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store