Benim gözümden Python saati 💻

Python İstanbul (Pyİstanbul) adında bir topluluk var. Adından da anlayabileceğimiz üzere İstanbul’daki Python kullanıcılarından oluşan kalabalık bir ekip. Ekiple yaklaşık bir yıl önce Python saati etkinlikleri ile tanıştım. Peki, bu yazının da ana konusu olan Python saati etkinliği nedir?

Python saati, hemen hemen her hafta Salı akşamları Hipo, Adphorus, Put.io, veya Prisync ofislerinde (ve bir defa Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde) sektörden ve akademiden insanların bir araya geldiği düzenli bir etkinlik.

Jak Akdemir (@Boğaziçi Üniversitesi)

Peki Python saatinde neler yapılır, etkinliğe neden katılalım? Bunları birkaç maddede toparlamam gerekirse;

  • Bir kere Pizza ve içecekler için koşa koşa gidilir 😊
Python saati (@Adphorus)
  • Bunların yanı sıra, her hafta bir panel, veya sunum gibi bir teknik oturuma da yer verilmeye çalışılıyor. Bu oturumlar bazen karşılaşılan zorluklar, bazen sunumu yapan kişinin hakim olduğu konular üzerine gerçekleşiyor.
Python saati (@Hipo)
  • Katılabildiğim haftalarda arkadaşlarla bir araya gelerek motivasyon tazeleme fırsatı buluyorum. Günün yorgunluğunun ardından farklı platformlarda çalışmalarına devam eden insanlarla muhabbet etmek beni motive ediyor.
Django Girls ekibinden birileri Python saatinde (@Hipo)
  • Dahası eğer Django Girls ekibinden birilerini arıyorsanız, oradayız! 😊Django Girls tutorial’ı veya extension tutorial’ını kendi başınıza yapmaya çalışıp sorunlar yaşıyorsanız bizlerden birini Python saatinde bulabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz.
Python saati (@Hipo)

Bu arada bir konuya açıklık getirmek isterim. Etkinliğe katılan kişilerin hepsi tabiki Bilgisayar Mühendisi hatta hepsi mühendis değil. Mühendis, Matematikçi, Fizikçi, alaylı, ve eğitimlerine devam eden öğrenci arkadaşlar başta olmak üzere zengin bir katılımcı profiline sahip. 🌎

İnsan birçok şeyi deneyimleyerek zamanla kendini geliştiriyor. Python saati ve Pyİstanbul grubu benim kendimi birçok anlamda geliştirdiğim, yukarıda yazmış olduklarıma ek olarak programlama yaparken karşılaştığım sorunların üzerine gitme konusunda bana güç veren, ve en önemlisi her gittiğimde tanıdığım yada o hafta tanışacağım birbirinden güzel insanları bir araya getiren verimli bir etkinlik ve dinamik bir topluluk.

Python saati (@Hipo)

Bütün bu yazmış olduklarım doğrultusunda tasarlayan, hayata geçiren, sponsor olan, devamlılığını sağlayan herkese minnettarım ve çok teşekkür ederim.

Not:

  • Etkinliğe katılmak için meetup sayfasından giriş yaparak o haftanın etkinliği için katılıyorum’u işaretlemeniz yeterli. Her hafta birbirinden bağımsız konular ele alınıyor.

Teşekkür:

  • Fotoğraflar için Çağıl Uluşahin Sönmez, Ahter Sönmez, H. Yiğit Güler, Berat Doğan, ve Tolgahan Üzün’e çok teşekkür ederim.

Sevgiler

Ph.D. Cand. in CmpE @Boğaziçi University. #ai #privacy #uncertainty #ml #dl #running #cycling #she/her https://www.cmpe.boun.edu.tr/~gonul.ayci/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store